Ohjelma / Program


Keskiviikko / Wednesday 21.5.2014
 9.00-11.30 Ilmoittautuminen ja majoittuminen, Vanhan Opiston juhlasali
Registration and accommodation, Vanha Opisto Ballroom
10.30-11.30Lounas, Huttula (lounaalle ilmoittautuneille)
Lunch, Huttula (only for pre-registrated)
11.30-12.30 Kesäkoulun avajaiset, Vanhan Opiston juhlasali
Opening. Vanha Opisto Ballroom
12.30-17.00Seikkailuretki
Training trek
17.00 Päivällinen, Huttula
Dinner, Huttula
18.00-19.00Elämyspolku
Adventure Trek
19.00-21.00Sauna
19.00Paella Iso Piipun terassilla
Paella at Iso Piippu Terrace
22.00Mobiilijamit, Iso Piipun terassi (omat nappikuulokkeet mukaan)
Mobile jam session, Iso Piippu Terrace (bring your own headset)

Torstai / Thursday 22.5.2014
8.00-8.45Aamupala yöpyjille, Huttula 
Breakfast (for those with accommodation) Huttula
 
8.00-8.45Ilmoittautuminen ja kahvi (torstain osallistujille).  Vanhan Opiston julasali
Registration and coffee (for Thursday arrivers), 
Vanha Opisto Ballroom
8.45-9.00 Toisen päivän avaus, Vanhan Opiston juhlasali 
Second day opening, 
Vanha Opisto Ballroom
9.00-12.00Seikkailuretki jatkuu
Training trek continues
12.00-13.00 Retkilounas, Huttula
Lunch, Huttula
 
13.00-16.00Seikkailuretki jatkuu 
Training trek continues
16.00-16.45Tukikohtaan palaaminen, retkirepun purku Vanhan Opiston juhlasali.
Gathering and summary at Vanha Opisto Ballroom 
17.00Päivällinen (iltaohjelma seuraavan päivän verkostotapahtumaan osallistuville)
Dinner (for participants of the Mobile Network participants)
19.00Sauna
22.00Illanviettoa Isossa Piipussa
Social evening

 
Perjantai 23.5.2014 Mobiiliverkoston kokous 
Friday 23.5.2014 Mobile learning network meeting

 9.00-9.30Kuulumisten vaihto
 9.30-10.30Mobiilipaja vertaisoppien
10.30-11.00 Mobiilikesäkoulun tulevaisuuden suunnittelu
11.00-12.00Lounas, Huttula
12.00-14.00Mobiilikesäkoulun tulevaisuuden suunnittelu jatkuu
Jatkosta sopiminen


Vuoden 2014 Mobiilikesäkoulussa retkeillään keitailla ryhmissä. 
Teemoina ovat / Themes: 
  • Pedagogiikka / Pedagogy
  • Teknologia / Technology
  • Pelit / Gaming
  • Paikkatieto ja havainnot / Spatial data and observation
  • Täydennetty todellisuus / Augmented Reality
  • 3D
  • Luokkahuone / Classroom



Ohjelman toteutuksessa mukana mm. Pasi Silander, Pasi Mattila/SILC, Marko Mäkilä/ItsLearning, Risto Korhonen/IlonaIT, Antti Syvänen, Mikko Vuorinen/Tietovisio Oy, Adusal Oy, Mauri Laakso, Jarmo Tanskanen/Valopi Oy, Pauliina Mäkelö/Kinda Oy, Anne Rongas, Leena Vainio, Jukka Sormunen, Lotta Linko, Marko Rantanen, Jaana Nuuttila, Pauliina Venho, Pete Stockley, Kaisa Jussila, Anne-Maria Korhonen, Eero Jaakkola, Rauno Laine, Jouko Lindroos, Menna Rantala, Riitta Lehtinen, Hannu Äystö, Terhi Thuneberg, Esa Lientola, Pia Rupponen, Sari Suomalainen, Terhikki Mäkelä, Tarjaleena Tuukkane, Antti Majoranta, Leena Koskimäki, Ulla-Maija Knuutti, Tanja Ryymin/SILC, Liisa Siivola, Johanna Salmia ja Outi Vahtila.



Č
Ċ
Johanna Salmia,
20.2.2014 1.28
Ċ
Johanna Salmia,
20.2.2014 1.28
Ċ
Johanna Salmia,
20.2.2014 1.28
Ċ
Johanna Salmia,
20.2.2014 1.28
Comments